[Hlavní stránka]-[Místopis]-[Setkání]-[Alba]-[Video]-[Info]-[Foto]
 
[CHKO Beskydy]-[Frýdek-Místek]-[Janovice-Bystré]-[Zajímavé odkazy]


Frýdek-Místek

Návštěvníci Frýdku-Místku se mnohdy pozastavují nad tím, jak je to vlastně s místem, kde se nacházejí. Jsou to dvě města nebo jen jedno? Vysvětlení je prosté. Od dávných časů existovala dvě města Frýdek a Místek. Ta byla původně založena pod názvy Jamnice a Frýberk. Frýdek vznikl na pravém slezském břehu řeky Ostravice na kopci. Místek byl založen na levém nížinatém moravském břehu řeky. Po staletí existovala mezi městy veliká rivalita. Ta například dosáhla značné míry, když se rozhodovalo, kterým městem povede železnice z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí. Jen pro zajímavost zvítězil Frýdek. Obě města byla společně s obcemi v okolí sloučena v jeden celek v roce 1943. Němeční úředníci tak učinili, aby se jim města a obce snáze spravovaly. Až v roce 1955 bylo spojené město definitivně pojmenováno Frýdek-Místek. Řeka Ostravice zde tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska a také přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem.

V současné době je dokončena renovace historických náměstí ve Frýdku i Místku. Město se zaměřuje především na strojní průmysl. Ve městě je síť základních škol, uměleckých škol a gymnázií. Významným rekreačním místem je vodní nádrž Olešná na jihozápadním okraji města. Vedle přehrady je také v provozu Aquapark. Město dnes profituje a zažívá růst díky významné investici automobilky Hyundai v 7 km vzdálených Nošovicích.

zdroj: www.frydekmistek.cz

Web: www.frydekmistek.cz

Frýdecký zámek

Gotický hrad z počátku 14. století, přestavěný na renesanční zámek, doplněný barokními přístavbami a úpravami – to všechno je frýdecký zámek. V roce 1918 se z něj natrvalo odstěhovali majitelé s „modrou krví“. Dnes v něm sídlí okresní muzeum, které nabízí mnoho zajímavých expozic a výstav.
zdroj: www.geocaching.com

Olešná

Vodní nádrž Olešná se rozkládá u jihozápadního okraje Frýdku-Místku. Výstavba přehrady probíhala v letech 1960 až 1964 na stejnojmenné řece Olešná. Vodní nádrž byla postavena jako zásobárna vody pro průmysl a jako ochrana proti povodním. Později vznikl na březích vodní nádrže rekreační areál s kempy a sezónními restauracemi. Vodní plocha slouží také k chovu ryb. Vodní plocha zaujímá plochu 87 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 315 metrů. Nově je zde vybudovaný akvapark a sportovci velmi využívaná cyklostezka.

zdroj: rajce.net